Co to jest ogrzewanie solarne

Od kilku lat podnosząca się świadomość społeczeństwa dotycząca kwestii ekologicznych przynosi taki skutek, że polskie społeczeństwo coraz chętniej wykorzystuje ekologiczne techniki w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej a także cieplnej. Nie da się ukryć, że największe pole do popisu w tym aspekcie posiadają właściciele zabudowy jednorodzinnej. Osoby, które mieszkają w miastach niestety muszą się dostosować do istniejących w nich standardów. Prąd pozyskiwany jest z elektrowni, a ogrzewanie dostarczane bardzo często przez elektrociepłownię. Zarówno biorąc pod uwagę względy formalne jak i techniczne trudno jest sobie wyobrazić, żeby ktoś zainstalował w bloku panele słoneczne na balkonie. jednakże technika idzie coraz bardziej do przodu, nie wykluczone jest zatem, że za kilka czy kilkanaście lat, i takie rozwiązania będą na porządku dziennym. Czym jest ogrzewanie solarne i kto ma możliwość z niego korzystać?

Co to jest ogrzewanie budynku z wykorzystaniem paneli słonecznych?

Ogrzewanie solarne jest to jedna z najbardziej popularnych ekologicznych metod otrzymywania energii cieplnej. Co trzeba zaznaczyć – jest zupełnie darmowa, tak jak darmowe jest korzystanie z promieni słonecznych. Oczywiście, należy zapłacić za rozwiązania technologiczne umożliwiające przetwarzanie promieni pozyskiwanych ze słońca w energię do ogrzewania wody. Jednak warto pamiętać, że jest to inwestycja jednorazowa, która przy korzystnych warunkach atmosferycznych ma możliwość zwrócić się w krótkim czasie. Korzystając z kolektorów słonecznych można na przykład ogrzewać wodę w domu albo wodę, która znajduje się w basenie. Rozwiązanie takie może być także wykorzystywane jako wspomaganie ogrzewania centralnego ogrzewania, choć w tym przypadku toczą się spory nad jego efektywnością. Każdy, kto zastanawia się nad instalacją kolektorów słonecznych na swojej posesji ma dwie możliwości. Może wybrać kolektory płaskie lub próżniowe. Które z nich będą lepsze? To już zależy między innymi od ukształtowania terenu jak również od miejsca w którym będą instalowane. Nie ma co ukrywać iż taka możliwość przynosi wyłącznie korzyści

Dlaczego warto korzystać z ogrzewania przy pomocy paneli słonecznych

Aspektów ze względu na które należy rozważyć korzystanie z ogrzewania wykorzystującego ekologiczne źródła jest przynajmniej kilka. Na pierwszym miejscu wymienić trzeba aspekt finansowy. Co prawda, pełne nasłonecznienie w naszym kraju występuje jedynie przez kilka miesięcy w roku – z tego względu ogrzewanie przy pomocy paneli słonecznych nie może stać się jedynym źródłem pozyskiwania energii cieplnej. Nie znaczy to, że inwestycja ta jest nieopłacalna. Jest zgoła na odwrót – w miesiącach o dużym nasłonecznieniu, czyli w porze okresie od marca do października, koszty ogrzewania można obniżyć aż do 80% montując panele słoneczne. Warto również zaznaczyć, iż w miesiącach letnich, głównie w lipcu i sierpniu, zapotrzebowanie na ciepłą wodę, może być dzięki takiemu rozwiązaniu zaspokojone w całości. Oczywiście przy założeniu dobrego nasłonecznienia okolicy. Aspekt pieniężny to tylko jedna z zalet systemu solarnego. Nie do przecenienia jest także jego wpływ na środowisko naturalne. Zastosowanie z alternatywnych metod pozyskiwania energii cieplnej umożliwia ogromną redukcję zanieczyszczeń wysyłanych do atmosfery. Każdy człowiek powinien być odpowiedzialny za środowisko, tak aby przyszłe pokolenia mogły żyć w warunkach nie gorszych niż my.