Czy mieszkanie bez czynszu to dobry wybór?

Sporo ludzi chciałby mieszkać we własnym domu lub mieszkaniu. Są tacy, którzy podejmują decyzję o mozolnej budowie własnego domu, bo zdają sobie sprawę z tego, że jest to inwestycja na na długie lata. Czasami też pokutuje przekonanie, że lepszym wyjściem jest budowa domu niż kupno mieszkania, za mieszkanie w którym będzie trzeba płacić czynsz. Nie bierze się w ogóle pod uwagę faktu, iż dom poza stałymi kosztami, również nie raz jest źródłem niespodziewanych wydatków, które to trzeba pokryć z własnej kieszeni. Płacąc opłatę czynszową nie musimy się przecież martwić o wyremontowanie budynku, na przykład. odnowienie elewacji, czy dbanie o tereny zielone znajdujące się na osiedlu, ponieważ takimi sprawami zajmuje się administracja. Skoro korzystając z jednego budynku musimy godzić się z faktem, iż wszelkie usterki pokrywamy w opłacie czynszowej. Nie jest prawdziwym stwierdzenie, iż mieszkanie w domu jest w ogólnym rozrachunku mniej obciążające budżet. Jeżeli więc nie zależy nam na większej prywatności i nie chcemy długo oczekiwać na wprowadzenie się do nowego lokum, zamiast inwestować w budowę domu, możemy kupić nowe mieszkanie.

Jeśli jesteśmy przeciwnikami ponoszenia dodatkowych opłat, możemy możemy rozważyć propozycję jaką jest mieszkanie bezczynszowe. Warto jednakże zdawać sobie sprawę z tego, że na takim osiedlu nie uniknie się całkowicie dodatkowych opłat, na przykład. utrzymania powierzchni wspólnego użytkowania w budynkach. Oznacza to w praktyce, że wszelkie koszty naprawy, czy awarii, jakie dotyczą budynku jego mieszkańcy opłacają wspólnie. Można więc powiedzieć, iż idea bezczynszowego mieszkania jest opłacalna do chwili wystąpienia jakiegoś problemu, który będzie wymagał większych wydatków pieniężnych. Niemniej jednak mieszkając w domu także nie można mieć pewności, że dach nie zostanie uszkodzony przez wichurę i będzie trzeba ponosić wysokie koszty naprawy. W sytuacji mieszkania bezczynszowego wiemy chociaż, iż przy tego typu sytuacjach nie będziemy ponosić kosztów wyłącznie sami. Ideałem jest kiedy wszyscy sąsiedzi dogadują się ze sobą jednak często to się nie zdarza. W budynku bezczynszowym lokatorzy na własną rękę nim administrują, muszą więc porozumieć się w sprawach dotyczących ich wszystkich. W przypadku zwyczajnych mieszkań, gdzie to administracja zajmuje się wszelkimi awariami i remontami w budynku, jak również utrzymywaniem czystości na osiedlu, sąsiedzi nie muszą nawet ze sobą rozmawiać, a relacje nie muszą należeć do najlepszych. Tak więc lokal bezczynszowy nie każdemu z tych względów będzie odpowiadać.

Deweloperzy zachwalają oferty mieszkań bezczynszowych jako pozbawionych wad, jednakże jak wynika z powyższych rozważań rzeczywistość nie w każdym przypadku wygląda tak różowo. Każde mieszkanie w takiej wspólnocie wymaga zabiegania o wzajemne poprawne relacje i niekiedy umiejętności negocjacyjnych, czy mediacyjnych. Może więc lepiej jednak zdecydować się na mieszkanie z opłatą administracyjną i nie martwić się zbytnio o to, co dzieje się poza drzwiami naszego mieszkania. Żaden wybór z pewnością nie jest pozbawiony skutków ubocznych jednak każde przebywanie we wspólnocie wymaga umiejętności współżycia społecznego, a często występuje z tym większy lub mniejszy problem. Mieszkania jakie znajdują się w ofercie dewelopera w dalszym ciągu jednak cieszą się niesłabnącą popularnością, gdyż lepszy mały, ale własny kąt niż wynajmowanie lokalu mieszkaniowego. Nie zanosi się na to, by sytuacja ta miała się zmienić w najbliższych latach.