Jak zaaranżować salon

Wyposażenie salonu nie jest sprawą prostą. Należy poświęcić na tę czynność odpowiednią ilość czasu. Pozwoli to uniknąć wielu pomyłek, jakie w końcowym efekcie mogłyby spowodować brak zadowolenia z osiągniętego celu. Jak wyposażyć salon, aby był on jednocześnie funkcjonalny oraz stylowy?

Jaką funkcję ma spełniać salon?

Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym jaką rolę ma spełniać salon. Aranżacja salonu musi zawierać jego funkcjonalność. W inny sposób projektuje się salon, który ma spełniać tylko funkcję wypoczynkową. a odmienne podejście do kwestii projektu należy wziąć pod uwagę w sytuacji kiedy salon ma spełniać także inne zadania, przykładowo będzie służył jako miejsce do spania.

Jaki styl warto wybrać?

To, w jakim stylu zaprojektuje się pokój dzienny w dużej mierze uzależnione będzie od indywidualnych upodobań mieszkańców. Dużą popularnością cieszy się w ostatnich latach styl skandynawski oparty na minimalizmie. Jego główną cechą jest ponadczasowość oraz pewnego rodzaju ascetyzm w aranżacji przestrzeni. Dominują w nim jasne kolory a także ograniczenie mebli do niezbędnego minimum. Nie nie oznacza to jednak, iż trzeba pozbyć się wszelkich ozdobach. Dopuszczalne są na przykład flakony na kwiatki a także obrazy czy drobne pamiątki. Chodzi o to, by unikać zbędnych gadżetów na których zbiera się gruba warstwa kurzu.

Samemu czy korzystając z usług projektanta – metody urządzenia salonu

Sposobów na to, w jaki sposób urządzić idealny pokój dzienny można wymienić przynajmniej parę. Osoby, które rewelacyjnie orientują się w najnowocześniejszych trendach designerskich mogą to zrobić we własnym zakresie. Ci, którzy są mniej pewni w tym temacie, mogą skorzystać z konsultacji doświadczonego projektanta wnętrz. Ciekawych propozycji można również poszukać w Internecie. Bez trudu da się znaleźć popularne portale internetowe traktujące o tematyce urządzania przestrzeni. Z całą pewnością samodzielne zaprojektowanie przestrzeni salonu będzie dużo tańszym rozwiązaniem. Jednak osoby które stać na doświadczonego projektanta wnętrz oszczędzą dużo czasu, który musiały by poświęcić na samodzielną aranżację.

Jakie meble warto wybrać do salonu?

Zupełną podstawą jest wygodny kompleks wypoczynkowy. Może to być na przykład wygodna sofa albo rozkładany narożnik. Decyzja o tym co się wybierze zależy w dużej mierze od potrzeb i możliwości. W przypadku niewielkich salonów, które połączone są z aneksem kuchennym, lepszym rozwiązaniem będzie niewielka sofa. Sprawdzi się to zwłaszcza w przypadku samotnych małżeństw. Jeżeli w mieszkaniu jest więcej domowników, to należy zatroszczyć się o to, aby każda osoba miała zapewnione miejsce do wypoczynku w takim przypadku lepiej kupić narożnik. Oprócz kompletu wypoczynkowego w pokoju dziennym powinien znajdować się również telewizor postawiony na odpowiedniej szafce, ewentualnie przymocowany do ściany. Pokój dzienny to także dobre miejsce na postawienie komody, na której stać mogą zdjęcia czy inne pamiątki rodzinne. Właściwa aranżacja salonu jest niezmiernie istotne. Jest to bowiem przestrzeń w której spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Od optymalnego zaprojektowania przestrzeni zależy to, czy można będzie w nim odpocząć i całkowicie zrelaksować się po wyczerpującym dniu w pracy. W salonie można również ustawić biblioteczkę na książki. Należy pamiętać o tym, że dopełnieniem całości aranżacji są modne dodatki. Należą do nich między innymi zasłony, obrazy czy też dywany.