Korzyści płynące z rekuperacji

Prawie każdego dnia dochodzą do nas wiadomości o znacznym stężeniu pyłu zawieszonego oraz zanieczyszczeniach powietrza, którym oddychamy. Smog pozostał nieodłącznym elementem życia w aglomeracjach. Jak powszechnie wiadomo jest on bardzo szkodliwy a także może być przyczyną dużo chorób, począwszy od zapalenia płuc, przez nowotwory. Za taki stan rzeczy są odpowiedzialne procesy między innymi: ogrzewanie gospodarstw rodzinnych przy wykorzystaniu niskiej jakości węgla, a także palenie śmieci, jak i odpadów plastikowych. Mimo sankcji pieniężnych nakładanych przez instytucje państwowe nie można zauważyć znacznej poprawy. Współcześnie piece są wyposażone już w specjalne filtry, które pozwalają na oczyszczanie. Dzięki temu do powietrza, którym oddychamy wydobywa się mniejsza ilość toksycznych substancji. Jednak nadal mnóstwo ludzi korzysta ze przestarzałego rodzaju piecyków oraz paliw stałych, które nie nie powinny być już w użyciu ze względu na odbieganie od norm.
Najlepszym rozwiązaniem, które umożliwi zmniejszenie emisji toksycznych związków do powietrza może być rekuperacja. To nic innego jak wentylacja mechaniczna, która pozwala odzyska ciepło. Stosowana jest za pomocą rekuperatorów a także baterii słonecznych. Polega to na ruchu powietrza, który wytwarzany jest przez maszynę, która ustawia i nadzoruje nawiew oraz eliminację z pomieszczeń zanieczyszczeń. A zatem zużyte brudne powietrze jest poddane procesowi oczyszczania, co umożliwia również odzyskanie części energii. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie rachunków za energię oraz bardziej ergonomiczną atmosferę w domu.
Współcześnie więcej ludzi zmaga się z alergiami, które mogą powodować nawet powstawanie astmy. Idealnym rozwiązaniem dla nich jest właśnie rekuperator. Z tym urządzeniem wiąże się brak roztoczy oraz wirusów. Dzięki tej możliwości nie ma konieczności otwierania latem okien, żeby przewietrzyć mieszkanie czy też dom. Zwłaszcza w trakcie sezonu gdy jest dużo uciążliwych owadów to bardzo praktyczne rozwiązanie które zapobiega pokąsaniom, które może być przede wszystkim niebezpieczne dla uczulonych dzieci.
Dobrze ustawiona wentylacja powoduje, że pranie szybciej schnie, tak samo jak podłogi po umyciu. Istnieje również ciekawa opcja rozbudowania instalacji o dodatkowe funkcje to jest: dogrzewanie, lub też chłodzenie. Należy podkreślić, że budynki, które posiadają rekuperację łatwiej sprzedać, a ich cena na rynku nieruchomości jest wyższa niż tych, które nie posiadają tej funkcji.
Jeżeli ma się w planach budowę domu pasywnego lub energooszczędnego powinno się mieć świadomość, że w obu przypadkach niezbędne jest zamontowanie tego systemu. To także oszczędność na energii oraz niższe rachunki, które bez wątpienia są ogromną zaletą. Ośmiokrotnie niższe zapotrzebowanie na energię, dzięki rekuperacji, to zarazem ochrona środowiska oraz ekologia. Dbanie o środowisko oraz jego ochrona jest obowiązkiem każdego człowieka. Niezwykle często rekuperacja jest postrzegana jako znacznie droga, na którą mogą sobie pozwolić najbogatsi, jednak nie jest to prawdą. Zainstalowanie doskonałej jakości urządzeń to nieco mniej niż dwadzieścia tysięcy złotych. Jednak już po kilku latach ta inwestycja nam się zwróci bowiem jest to najtańsze źródło energii, ponad dwukrotnie tańsze od opalania węglem, czy ogrzewania gazem. Zamontowanie takiego systemu jest zatem rozsądną inwestycją. Warto zatem zastanowić się, czy rekuperacja to zbędny luksus, czy też słuszna powinność wobec środowiska czy też otoczenia. Warto sobie zdawać sprawę, że rekuperacja jest niezbędna.

12 Mar Brak komentarzy admin TBS , Read more...