Ogrzewanie pelletem – korzyści

Najwięcej osób ogrzewa swój dom węglem Jest to stosunkowo oszczędna metoda na ogrzewanie, która niestety jest wyjątkowo szkodliwa dla środowiska i zdrowia. Szczególnie w sytuacji, kiedy posiadane kotły grzewcze nie są najnowszej generacji. Spalanie węgla w nie małej mierze powoduje powstanie smogu, który może powodować wiele chorób, bądź być jednym z czynników jakie przyczyniają się do ich powstania. Z powodu złego stanu powietrza, coraz więcej ludzi zapada na astmę, lub inne schorzenia górnych dróg oddechowych. Wzrasta także ilość osób chorujących na nowotwory o złośliwym przebiegu.

Na dogrzewanie za pomocą gazu nie każdy może sobie pozwolić, z uwagi na to, że cena gazu ciągle rośnie, ponadto wymaga to konieczności zamontowania instalacji gazowej, a nie wszędzie da się to tak prosto zrobić. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest pompa ciepła, jaka pozwala na ogrzanie zarówno domu, jak i wody w sposób ekologiczny. Energia pobierana z promieni słonecznych, gleby i wody sprawia, że nie ponosi się dodatkowych kosztów ogrzewania. Jednakże wadą tego typu rozwiązania jest wyjątkowo wysoka cena, jaka może nawet oscylować na poziomie 70 tysięcy złotych. Zatem to opcja dla najbogatszych
.
Obecnie wzrasta ilość osób, które decydują się na ogrzewanie pelletem. Ta moda pochodzi od naszych zachodnich sąsiadów. Niemcy do ogrzewania swoich budynków, wybierają właśnie ten sposób. To nic innego, jak niewielkie wiórki i pozostałości po obróbce drzewa, czyli po prostu trocin. Te naturalne elementy składowe powodują mniejszą ilość spalin, ale nie są ich całkowicie pozbawione. Podczas ich spalania także wytwarza się popiół, jaki może być wykorzystany jako wysokiej jakości nawóz. Pellet sprzedawany jest w workach 10 kg, czy też 20 kg, z tego powodu jest o łatwy w transporcie, jak i przechowywać w domu. Niewątpliwie jego dodatnim aspektem jest czystość. W trakcie spalania nie brudzi zarówno pieca, jak i pomieszczenia kotłowniczego i nie jest konieczne częste porządkowanie. To wyjątkowo dobra opcja, dla osób które są zapracowane. Pellet jest również polecany, jako ogrzewanie dla osób chorujących na astmę oskrzelową, czy choroby płuc.

Decydując się na taki sposób ogrzewania, trzeba wymienić piec. Do tego materiału dedykowane są specjalistyczne kotły na pellet. Umożliwiają one spalanie, bez konieczności częstego dorzucania do pieca. Piec na pellet występuje w różnej wielkości, dzięki temu może się zmieścić nawet w bardzo niewielkich kotłowniach. Obecnie na rynku jest ogromny wybór pieców, które wyposażone są w rozmaite funkcje.

Wykorzystanie najnowocześniejszej technologi sprawia, że zasobnik na piec może pracować bez naszej interwencji nawet kilka tygodni, co jest niemożliwe w przypadku pieców węglowych. Decydując się na tę metodę ogrzewania trzeba przede wszystkim kupić pellet bardzo wysokiej jakości, czyli taki, który posiada niską wilgotność. Nie może ona przekraczać 10%. Powinien być certyfikowany, wtedy mamy pewność, że kupiliśmy materiał z pewnego źródła, który ma wymaganą kaloryczność. Dobrej jakości pellet jest bardziej wydajny przez co da się używać go o wiele dłużej. Dobrze jest wydawać pieniądze na materiał dobrej jakości.

Ta metoda jest tańsza od ogrzewania węglem. A wydane pieniądze powinny zwrócić się już po jednym sezonie grzewczym. Ogrzewanie domu przy użyciu pelletu, jest wyjątkowo dobrze oceniane, przez użytkowników, którzy polecają taką metodę grzewczą i zachęcają osoby wahające się, aby z niej skorzystały.

12 Mar Brak komentarzy admin TBS , , Read more...